![]() |
||||
|
eZine Jaargang 2 nr. 2 |
||||
|
|
|
|
![]() |
|
|
Inhoud Voorwoord Onderwijsnieuws, ICT-schooltips Column
|
||||
|
|
||||
|
Veel links dit keer die handig zijn voor op het digibord. Dat blijft toch een prachtig middel om je onderwijs te verrijken, mits je het goed inzet. En daar komt heel wat meer bij kijken dan u denkt! Daarover meer in de column.
Veel leespezier gewenst!
Met vriendelijke groet, EDUMAAT
Richard de Jong 28 januari 2010
|
|
|
Onderwijsevents
Kijk voor meer events op www.onderwijsagenda.nl/
De nationale Krakercompetitie
De Nationale Krakercompetitie
2010 (een initiatief van de Vereniging van
(bron:
Kennisnet) Youtubefilms downloaden U wilt er absoluut zeker van zijn dat u dat ene leuke youtubefilmpje morgen in de klas kunt laten zien, maar u vertrouwt het internet op uw school niet helemaal? Download het filmpje dan en neem het bijvoorbeeld de volgende dag mee op een USB-stick. Er zijn een aantal mogelijkheden om zo'n filmpje te downloaden ,maar hier staat wel een heel eenvoudige oplossing!
Afleveringen van uitzendiggemist downloaden Met GemistDownloader kunt u televisie-uitzendingen die door Nederlandse omroepen online worden aangeboden, downloaden en meteen automatisch converteren naar diverse formaten. Lees meer... (bron: ictinschool)
Online computeropdrachten Andre Manssen maakte een yurls-pagina waar de komende tijd steeds meer computeropdrachten (voor groep 7) komen te staan die hij in zijn eigen groep gebruikt. De opdrachten kunnen op de computer gemaakt worden tijdens het 'zelfstandig werken' en/of als 'extra'-werk en kunnen in principe geheel zelfstandig door de leerlingen worden gemaakt. Lees meer...
Webpaden in de Vives We spraken al eerder over de webpaden van meester Jack Nowee. Deze maand stond er een artikel over in de Vives. Klik hier voor dit artikel.
School TV rekenen
Startpagina digibord Er zijn vele leuke startpagina's voor het digibord. Andre Gilara maakte er ook een voor het basisonderwijs, bestaande uit vele thema's met doorlinks naar veelal yurls-pagina's. Het ziet er prachtig uit. Klik hier.
Filmpjes maken met Toyinima (bron: ict vijver)
Alle digitale prentenboeken op 1 plek
(bron: computersindeklas)
Eigen digitaal leermateriaal online opslaan EDUMAAT heeft een handleiding gemaakt voor leerkrachten die een 'Word'-bestand, een 'pdf'-bestand of een les voor een digibord op hun 'YURLS'-pagina willen plaatsen. U linkt in dat geval vanuit uw yurls-pagina naar het bestand dat u ergens online heeft geplaatst. Lees meer...
Geluiden voor het digibord U zoekt een geluid dat u in uw digibordles wilt koppelen aan een handeling die u of de kinderen uitvoeren op het bord. Kijk eens op www.freesound.org en op www.findsounds.com Beiden zijn gratis en op de laatste hoeft u zich niet eens te registreren. (bron: computersindeklas)
|
Digiborden en ict-bekwaamheid
Elke week week bezoeken we verschillende scholen om ze te helpen bij het implementeren van digiborden. Ze zitten allemaal in een andere fase van het traject: de ene school staat om het punt ze aan te schaffen, de andere school heeft ze (meestal in de bovenbouw) al een jaar hangen. Bij de meeste scholen merken we dat ze het lastig vinden om een traject neer te zetten dat als doel heeft om de digiborden succesvol te implementeren zodat die borden de kwaliteit van hun onderwijs kunnen verbeteren. Ofwel: leuk, die digiborden... maar wat schiet ons onderwijs er nu mee op. De meeste scholen kiezen er daarom voor om eerst een paar borden aan te schaffen en de leerkrachten een training te laten volgen. Dat kost al genoeg centen dus 'daarna zien we wel weer verder....'
We helpen hen graag bij het maken van een keuze en het geven van wat trainingen, maar het is belangrijk om vooraf een goed plan te hebben van waar je nu op ict-gebied staat zonder digiborden en waar je over 2 of 3 jaar wilt zijn met de digiborden. Dat de implementatie van een digibord alle aspecten van de schoolorganisatie raakt, is vaak niet duidelijk voor scholen. Vandaag pakken we er 1 aspect uit: de ict-competenties van leerkrachten.
Laten we even algemeen inhoudelijk kijken, zonder het te hebben over ict. Een beginnende leerkracht die net van de opleiding komt, is al blij dat hij/zij het eerste jaar voor elkaar krijgt dat:
Lukt dat, dan is dat al een prima prestatie! Het tweede en derde jaar is de leerkracht al wat gegroeid en naarmate de jaren vorderen wordt hij/zij zo vakbekwaam dat er ruimte, energie en durf komt om nieuwe dingen uit te proberen: projectmatig werken, adaptief leren, zelfontdekkend leren, leerarrangementen gebruiken, enz.
Mocht een dergelijk 'probeersel' in de les niet uitpakken zoals de leerkracht dat vooraf bedacht heeft dan is er, dankzij die vakbekwaamheid, geen paniek. De leerkracht kan ter plekke schakelen, improviseren, de boel platleggen en het anders doen. Zijn inhoudelijke vakbekwaamheid helpt hem/haar om problemen van uiteenlopende aard goed en snel op te lossen en nieuwe proefballonnetjes zonder angst uit te proberen.
Nu terug naar ict en ict-bekwaamheid, want daar is dit verhaal
ook op van toepassing. Of we nu over een digibord, een computer,
M2Desk, een ipad of wat voor
ict-innovatie dan ook praten: als de leerkracht ict-bekwaam genoeg is, kan hij
dat nieuwe instrument op goede wijze inzetten in de les: de durf is er, hij/zij
heeft de benodigde basisvaardigheden en evt. problemen met het bord, de pc, de
beamer worden zonder paniek opgelost. Heeft dat met het digibord te maken? Nee dus! Het heeft te maken met de ict-bekwaamheid van de leerkracht. Je kunt er als school voor kiezen om de borden op te hangen en er van uit te gaan dat als de leerkrachten er mee beginnen, die bekwaamheid vanzelf wel komt door 'het gewoon te doen'. En daar gaat het dan vaak mis want dat is te vrijblijvend. In plaats daarvan leggen we de scholen een implementatietraject voor van een paar jaar waarbij het accent ligt op het verbeteren van de ict-competenties van de leerkrachten. Op onze trainingspagina ziet u bijvoorbeeld zaken staan als het zoeken, vinden en arrangeren van digitaal leermateriaal, het bewust worden van kwaliteit van digitaal leermateriaal, enzovoort. Maar het gaat nog verder: we bieden leerkrachten een ontwikkelingstraject aan waarbij ze online cursussen kunnen volgen om zo zelfstandig hun ict-vaardigheden te verbeteren, we werken desgewenst met lesobservatieformulieren die speciaal zijn ontwikkeld voor het digibord, we spreken meetbare doelen met ze af zodat ze vooraf precies weten in welke fasen van het traject ze welke bekwaamheden moeten bezitten, enzovoort. De ontwikkeling in bekwaamheid van digibordgebruik bestaat uit 5 fasen die een leerkracht doorloopt. Bij elke fase behoren competenties die ontwikkeld moeten zijn als die fase gereed is. We helpen hen bij het ontwikkelen van die competenties zonder dat daar altijd het digibord voor nodig is. Aan het einde van de rit zijn leerkrachten niet alleen bekwame digibordgebruikers, maar zijn ze ook dermate ict-bekwaam geworden dat het veel eenvoudiger voor ze is om ook andere ict-innovaties zoals bijvoorbeeld M2Desk een plekje te geven in hun onderwijsproces, zodanig dat het hun lessen verrrijkt en de kwaliteit van het onderwijs weer een stukje verbeterd wordt.
Bedenk nogmaals dat de ict-competenties van de leerkracht maar 1 segment is waaraan aandacht besteed moet worden. Interesse in een dergelijk traject? Advies nodig over wat er allemaal nog meer komt kijken bij de implementatie van digiborden, behalve de ict-competenties van leerkrachten? Neem contact met ons op!
Richard de Jong
|
|
|
|
|
|
|
| (c) Edumaat, 2010 |
Afmelden voor dit eZine kan door op het aanmeldformulier uw gegevens in te vullen en bij het onderwerp 'afmelden eZine' in te vullen. |